Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Zespół śpiewaczy "Echo" ze Skurpia

Zespół śpiewaczy " Echo" ze Skurpia powstał w lipcu 2011 r.

Pomysłodawczyniami założenia grupy były panie Maria Margalska i Teresa Smyczyńska. Głównym celem zespołu jest rozpowszechnianie pięknych tradycji ludowych ziemi mazurskiej zawartych w pieśniach i obrzędach. Grupa obecnie liczy 10 osób i działa jako sekcja artystyczna GCKiB w Płośnicy. Opiekę muzyczną i artystyczną nad zespołem sprawuje Przemysław Baca

Zespół "Echo" reprezentuje gminę Płośnica podczas koncertów pieśni ludowych. Na zapustach, dożynkach, imprezach patriotycznych, festynach oraz wielu innych imprezach o charakterze ludowym.

Zamówienia na występy zespołu podczas imprez o charakterze ludowym poprzez kontakt z opiekunem zespołu   mail: gckibplosnica@gmail.com

Występy zespołu "Echo":

• Festyn rodzinny we wsi Skurpie - lipiec 2015
  • Festyn rodzinny we wsi Płośnica - sierpień 2015
  • Dożynki Gminno-Parafialne w Gralewie - sierpień 2015
  • Dożynki Powiatowe w Iłowie - wrzesień 2015
  • Dzień Nauczyciela 2015 w Płośnicy - październik 2015
  • Złote Gody - Uroczystość 50-lecia pożycia małżeńskiego w USC Płośnica - październik 2015
  • Gminne Spotkanie Wigilijne - grudzień 2015
  • Koncert Kolęd i Pastorałek w Kościele św. Barbary w Płośnicy - styczeń 2016
  • XXXV Mazowieckie Zapusty we wsi Bądkowo, gm. Sońsk - luty 2016
  • Koncert "Z kobietą przez wieki w piosence i słowach" w GOK - marzec 2016
  • I Gminny Festiwal Piosenki "Z Piosenką weselej" w sali OSP w Płośnicy - kwiecień 2016
  • Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Turzy Wielkiej,
  • Koncert pieśni patriotycznych i legionowych - maj 2016
  • Spotkanie wigilijne 2016
  • WOŚP Płośnica 2017
  •  XXXVI Mazowieckie Zapusty w Jednorożcu -luty 2017
  • Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji 3 maja w kościele Przemienia Pańskiego w Przełęku
  • Udział w Przeglądzie Zespołów Ludowych "Kurlantki"
  • Przegląd zespołów ludowych w Grunwaldzie 2018
  • Święto Plonów 2018 Gródki
  • WOŚP Płośnica 2018
  • Koncert kolęd w kościele parafialnym w Turzy Wielkiej
  • XXXVII Mazowieckie Zapusty  w Nowej Krępie - luty 2018

14 maja zespół Echo reprezentował naszą gminę w XV Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych "KURLANTKA 2017",

który odbył się tradycyjnie w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Stawigudzie.

Kurlantką nazywano niegdyś na Warmii pogodną pieśń i stąd wzięła się nazwa.

W przeglądzie  biorą udział chóry, zespoły śpiewacze, kapele ludowe

Integracyjne ostatki Echo i Klub 50+ w Lidzbarku

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Pogodna jesień” z Lidzbarka dwa zespoły działające przy GCKiB w Płośnicy wzięły udział w integracyjnych ostatkach w Lidzbarku.

Na uroczystości obecni byli m.in.  Burmistrz Lidzbarka z małżonką, Dyrektor GCKiB w Płośnicy, prezes Spółdzielni Mleczarskiej z Lidzbarka.

Członkowie Stowarzyszenia z Panią Prezes Władysławą Kosakowską przygotowali specjalny program artystyczny i poczęstunek.

Zespół Echo  wystąpił z inst. Piotrem Komoszyńskim z krótkim recitalem karnawałowym.

Serdecznie dziękujemy  Prezes Stowarzyszenia Pani Władysławie Kosakowskiej  oraz członkom za zaproszenie i gościnne przyjęcie.

Kurlantka 2018

Zespół Echo działający przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy z opiekunem Piotrem Komoszyński reprezentował naszą gminę na warmińskim przeglądzie pieśni ludowych  „Kurlantka”- czyli pogodna pieśń warmińska. Zasady regulaminowe dopuszczają do udziału zespoły śpiewacze, kapele ludowe, chóry wielogłosowe. Jest to jedyny w regionie tak różnorodny przegląd, dzięki czemu program jest urozmaicony, każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Jedynym wymogiem regulaminowym jest wykonanie co najmniej jednej piosenki warmińskiej. Nieobowiązkowe jest wykonanie swoich kompozycji, czyli „własnych kurlantek”, gdyż to co wykonują zespoły, to utwory skomponowane wiele lat temu, które z czasem zmieniły się w folklor .

Już wkrótce zapraszamy do odsłuchania w audycji Radia Olsztyn pieśni zespołu Echo.

Echo na Festiwalu  Kultur i konferencji w Olsztynie. 2-3 lipiec 2018r.

Na zaproszenie Warmińsko-Mazurskiej  Izby Rolniczej Zespół Echo wziął udział w  „Festiwalu kultur” oraz konferencji zorganizowanej w ramach operacji „Dziedzictwo kulturowe a rozwój obszarów wiejskich”. „Festiwal Kultur” był przeglądem, w formie konkursu,  zespołów ludowych z województwa warmińsko-mazurskiego oraz prezentacją rękodzieła ludowego. W imprezie, zorganizowanej  przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie w dn. 2 lipca 2018 r., wzięło udział 20 zespołów.

Dwudniowa konferencja „Dziedzictwo kulturowe a rozwój obszarów wiejskich”, okazała się bardzo inspirująca,  uczestnikami byli członkowie grup formalnych i nieformalnych działających na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego, była to dla nas okazja nie tylko do zaprezentowania się w szerokim gronie zespołów ludowych, ale również zaprezentowania działań Centrum Kultury z Płośnicy na rzecz tożsamości kulturowej regionu.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny: